reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: Daha uzun menzilli roketlerden gönderecekler
  • Çilingir Haber
  • Gündem
  • ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: Daha uzun menzilli roketlerden gönderecekler

ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: Daha uzun menzilli roketlerden gönderecekler

ABONE OL
4 Şubat 2023 09:50
ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: Daha uzun menzilli roketlerden gönderecekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD, Rus ordusuna karşı Ukrayna güçlerine askeri yardımlarını sürdürmeye karar verdi.

Maddi yardım ve tank sevkiyatı kararlarının ardından daha uzun menzilli roketlerin de içinde bulunduğu yaklaşık 2,2 milyar dolar değerindeki sevkiyat, Kiev’e teslim edilecek.

Ukrayna’ya askeri yardım paketi

Associated Press’in bazı ABD’li yetkilere dayandırdığı haberine göre, birkaç gün içinde açıklanması beklenen paket, Ukrayna’ya yaklaşık 150 kilometre menzile sahip güdümlü “Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba” sağlama taahhüdünü içeriyor.

Sevkiyatın kapsamı belli oldu

Söz konusu yardım paketi, mevcut Pentagon stoklarından çekilecek olan 425 milyon dolarlık cephane ve destek teçhizatını ve Ukrayna için yeni silahlar satın almak için kullanılan Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi aracılığıyla 1,75 milyar dolarlık yeni fonu içeriyor.

Roketler, hava savunma sistemleri, uçaksavarlar, İHA’lar…

Ukrayna’ya gönderilecek “daha uzun menzilli” roketler, hava savunma sistemi entegrasyonu ekipmanları, iki adet HAWK Hava Savunma Sistemi, uçaksavar silahları ve mühimmatı ile insansız hava araçları (İHA) Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi fonlarından finanse edilecek.

Uzun menzilli roket endişesi: Rusya’yı vurabilirler

ABD, Ukrayna’nın Rusya topraklarını hedef alabileceği ve kendisinin de savaşın içine çekileceği endişesiyle uzun süre uzun menzilli roket sistemlerini Ukrayna’ya göndermekte tereddüt etmişti.

Kiev: Garanti vermeye hazırız

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, dün yaptığı açıklamada, müttefiklerinin Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler vermesi durumunda bu silahlarla Rusya’nın topraklarına saldırmayacakları konusunda garanti vermeye hazır olduklarını belirtmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP